۱۳۹۷ جمعه ۲۹ تير
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
دفتر امور بانوان و خانواده
صفحه اصلی
فرانسه
قانون ازدواج: ازدواج فقط از طريق نهادهاي قانون گذار به رسميت شناخته مي شود مثل شهرداري يا مراكز قانوني ثبت ازدواج، مراسم مذهبي در نهادهاي مذهبي ، ازدواج را به صورت قانوني در نمي آورد. حداقل يكي از دو طرف ازدواج بايد تا 40 روز قبل از ثبت رسمي ازدواج، ساكن فرانسه باشد. حداقل سن ازدواج 18 سال است . گرچه فردي بين 15-18 سال بخواهد ازدواج كند. با اجازه حداقل يكي از والدين مي تواند زنان مطلقه و بيوه بايد 300 روز بعد از طلاقشان صبر كنند تا امكان مجدد ازدواج پيدا كنند. (براي اطمينان از عدم بارداري) . ازدواج همجنس بازان هنوز رسمي و قانون اعلام نشده ، گرچه اتحاديه حقوقي براي روابط آنها وجود دارد (PACA) اما هنوز حق رسمي ازدواج به آنها داده نشده است. 

قانون طلاق: طلاق در فرانسه به 4 دليل عمده اتفاق مي افتد:‌
1-       توافق طرفين
2-       پذيرش و قبول يكي از زوجين براي طلاق
3-       جدايي بيش از 2 سال زوجين
4-       اشتباه يا خطاي اثبات شده از طرف يكي از زوجين. در طلاق با توافق طرفين، حداقل بايد 6 ماه از ازدواج زوجين گذشته باشد. اشتباه يا خطا شامل خيانت يكي از طرفين و يا ترك خانه و عدم پرداخت هزينه هاست. در نوع دوم ، دو طرف براي طلاق رضايت مي دهند اما لزوماً توافقي براي نتايج آينده و تقسيم اموال و حضانت فرزندان ندارند. در تقسيم اموال اگر دو طرف به توافق نرسند دادگاه با تحقيق،‌ تلاش مي كند تا اموال را عادلانه تقسيم نمايند. 

قانون حضانت: جداي از شرايطخاص و موارد استثنايي براي دادن حق حضانت به فرد با صلاحيت ، به طور كلي دادگاه هاي خانواده فرانسه گرايش به دادن حق حضانت مشترك دارند. به اين صورت كه پس از رسيدن كودك به سن مناسب و بزرگسالي ، دادگاه حكم مي كند كه فرزند 50%‌ وقتش را با يك والد و 50% باقي مانده را با والد ديگر بگذراند .اما درصورتي كه فرزند (با رسيدن به سن قانوني)‌بخواهد با يكي از والدهازندگي كند و يا يكي از والدين ادعا كند كه والد ديگر صلاحيت ندارد، با نامه اي به دادگاه ، قاضي دستور رسديگي از طريق فعالين اجتماعي را مي دهد و دوباره در حكم،‌تجديد نظر خواهد كرد. پرداخت هزينه به فرزند طبق قانون با والدي خواهد بود كه براساس تشخيص دادگاه، تمكن مالي بهتري دارد تا زماني كه فرزند تحصيلاتش را تمام كند. 

تاریخ به روز رسانی: 1395/01/30
تعداد بازدید: 863
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal