۱۳۹۷ جمعه ۲۹ تير
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
دفتر امور بانوان و خانواده
صفحه اصلی
ژاپن
قانون ازدواج: ازدواج از طريق نهادهاي قانوني صورت مي گيرد و ازدواج در نهادهاي مذهبي و نمادين راي به رسميت شناختن و قانوني بودن ازدواج، الزامي نيست. سن قانوني ازدواج براي مردان 18 و براي زنان 16 سال است. براي ازدواج در سنين كمتر از سن قانوني ، اجازه حداقل يكي از والدين ضروري است. ازدواج بايد با توافق طرفين صورت گرفته و با برابري حقوق زن و مرد ادامه پيدا كند. تعدد زوجات ممنوع است. زن پس از طلاق از همسر اول تا 6 ماه حق ازدواج بعدي ندارد مگر اينكه فرزند نسبت خوني با اقوامش نداشته باشد و مثلا به فرزندي پذيرفته شده باشد. پس از ازدواج ، زوجين بايد يك اسم فاميلي مشترك داشته باشند كه مي توانند با توافق همديگر آن را انتخاب كنند،‌اما اگر يكي از زوجين غير ژاپني باشد اين قانون فسخ 
مي شود. ازدواج همجنس بازان در ژاپن مجاز و قانوني نيست و تا به حال اقدامات زيادي نيز دراين زمينه صورت نگرفته است در خارج از ژاپن اين ازدواج ها بني ژاپني ها صورت مي گيرد اما در داخل كشور هيچ اجازه اي براي ازدواج همجنسان وجود ندارد.

قانون طلاق‌: در ژاپن 4 شكل طلاق وجود دارد:‌
1-       طلاق براساس توافق دو طرف
2-       طلاق به واسطه و مينجي گري دادگاه خانواده
3-       طلاق با قضاوت دادگاه خانواده
4-       طلاق توسط دادگاه محلي
در شكل اول طلاق، كه به آن شكل سبز هم مي گويند، اگر زوجين به توافق بر سر مسائلي چون حضانت و تقسيم اموال نرسندبايد يكي ديگر از سه شكل باقي مانده طلاق را بر گزينند كه طبق دستورات اين دادگاه ها انجام خواهد شد. 

قانون حضانت:‌  در ژاپن حضانت مشترك والدين وجود ندارد و با جاري شدن طلاق،‌حضانت مشترك از بين مي رود. در طلاق توافقي اگر زوجين براي حضانت فرزند به توافق نرسند،‌ واسط يا قاضي دادگاه آن را مشخص خواهد كرد با تأكيد بر حق حضانت مادر در بيشتر موارد به خصوص براي فرزنداني كه بعد از طلاق به دنيا خواهند آمد. 
تاریخ به روز رسانی: 1395/01/30
تعداد بازدید: 1041
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal