۱۳۹۷ جمعه ۲۹ تير
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
دفتر امور بانوان و خانواده
صفحه اصلی
مالزي
قانون ازدواج: پس از تصويب قانون ازدواج و طلاق در ماس سال 1982 ، هرگونه ازدواج هندوها و چيني‌ها با قوانين و آيين خودشان كه قبل از تاريخ تصويب اين قانون انجام گرفته بودند، رسمي و معتبر اعلام شد اما ازدواج هاي بعد از اين تاريخ فقط در صورتي كه ثبت مي شدند، رسمي و قانوني تلقي مي شد. بر همين اساس ازدواج از طريق نهادهاي قانوني – در مورد غيرمسلمان صورت مي گيرد و قانوني و رسمي شناخته مي شود. اين قانون شامل حال تمام مردم مالزي است مگر اينكه مسلمان باشند و طبق قوانين با آنها برخورد شود. ازدواج هاي فرهنگي و سنتي نيز طبق قانون به رسميت شناخته شده اند. سن قانوني ازدواج براي دختر 16 سال و براي پسر 18 سال است كه براي پسر بين 21-18 سال ،‌نياز به اجازه والدين وجود دارد و براي دختر بين 18-16 سال ، اجازه دفتردار قانوني و بين 21-18 سال ،‌اجازه والدين ضروري است. از آنجايي كه دين رسمي مالزي،‌اسلام است ازدواج همجنس بازان به رسميت شناخته نشده و قانوني نيست، اما حقوق اين افراد تا حدي در جامعه و بين مردم مالزي شناخته شده است و همجنس بازان در ميان جامعه مالزي يك امر عجيب و ناآشنا نيستند. 

قانون طلاق:‌ در مالزي دو نوع طلاق يا با توافق طرفين و يا بدون آن صورت مي گيرد. در توافق طرفين هر دو مي توانند درخواست دهنده طلاق باشند و بايد حداقل 2 سال از ازدواجشان گذشته باشد. در اين شكل از طلاق، زوجين مي توانند بر سر حضانت و تقسيم اموال و نگهداري فرزندان با يكديگر توافق كنند. اما در حالت عدم توافق ،‌يكي از زوحين مي تواند به دلايل مختلفي چون خيانت همسر ، رفتار ناهنجار و غير قابل تحمل براي ادامه زندگي، جدايي زوجين از هم به مدت 2 سال و ترك بي دليل همسر حداقل براي 2سال توسط يكي از زوجين، درخواست طلاق بدهد. تقسيم اموال نيز در صورت عدم توافق براساس تصميم دادگاه بنا بر نياز 

قانون حضانت: در صورت عدم توافق زوجين براي كسب حق حضانت، دادگاه براساس:
1-       سنجش ميزان رفاه كودك
2-       خواست والدين
3-       خواست كودك در صورت اجازه و رسيدن به سن قانوني براي داشتن درخواست مستقل، براي آنها تصميم خواهد گرفت. همچنين مادر مي تواند تا قبل از 7 سالگي حضانت فرزند را بر عهده بگيرد. اما اين قانون مي تواند توسط پدر رده شده و پذيرفته نشود. (قانون مشروط)

تاریخ به روز رسانی: 1395/01/30
تعداد بازدید: 915
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal