۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ خرداد
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
دفتر امور بانوان و خانواده
صفحه اصلی
اخبار دفتر
1396/07/11 اولین جلسه کمیته حقوق کودک
اولین جلسه کمیته حقوق کودک

اولین جلسه کمیته حقوق کودک با ریاست خانم دکتر اثنی عشران مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری در محل سالن شهید تولائی دادگستری کل استان برگزار گردید.

 در این جلسه مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری در خصوص اقدامات انجام شده در قالب تشکیل  1-کمیته پایش وارزیابی، 2- کمیته آموزش واطلاع رسانی 3- کمیته حقوقی وقضایی و4- کمیته حمایتی وهماهنگی با هدف اجرایی نمودن مفاد آیین نامه کنوانسیون حقوق کودک مطالبی ارائه نمودند. ایشان با اشاره به برنامه سند ملی حقوق کودک ونوجوان وبرخی از مفاد سند مذکور خواستار بررسی واجرای طرحها و برنامه های مربوطه با همکاری و تعامل بین دستگاهی شدند. در ادامه جناب آقای سلطانی کارشناس محترم اداره آموزش و پرورش به ارائه گزارشی از اقدامات کمیته آموزش و اطلاع رسانی از جمله پیش بینی جلسات توجیهی ویژه ی مربیان و مدیران مراکز پیش دبستانی با موضوع حقوق کودکان شناسایی دانش آموزان تارک التحصیل در دوره ی ابتدایی به صورت فردی و پیگیری آنها در کلاس های آموزشی جذب دانش آموزان اتباع افغانی فاقد مدرک هویتی -  تهیه محتوای آموزشی ویژه ی حقوق شهروندی در پایه ششم دوره ی ابتدایی و....  پرداختند. ایشان با اشاره به اهمیت اجرای طرح برنامه انسداد بی سوادی ،  بر ضرورت تعامل و همکاری بین دستگاهی به منظور دسترسی به آمار واطلاعات کودکان بازمانده از تحصیل در زمان مناسب تأکید نموده و معرفی آنها را به سیستم آموزش وپرورش مهم برشمردند.

در ادامه خانم دکتر فرشاد معاون پیشگیری اداره بهزیستی استان در خصوص عملکرد وطرحهای پیشنهادی آن دستگاه در راستای اجرای مفاد آیین نامه مرجع ملی کنوانسیون حقو ق کودک در جمهوری اسلامی ایران مطالبی ارائه کردند. ایشان از جمله اقدامات انجام شده با هدف حمایت از حقوق کودک را شامل  برگزاری دوره آموزشی حقوق کودک ویژه مدیران و مربیان با سرفصل کودک آزاری و انواع و شیوه های آشنایی کودکان با حقوق خود ساماندهی و حمایت از کودکان کار و خیابانی با رویکرد خانواده محور به منظور جلوگیری از عوارض ناشی از حضور کودکان در خیابان ها آموزش مهارتهای زندگی به کودکان و کارشناسان دفتر کودکان و مربیان مهد های کودک پذیرش کودکان بی سرپرست و بدسرپرست صفر تا 16 ساله در مراکز شبه خانواده و پیگیری موارد کودک آزاری گزارش شده به مرکز اورژانس اجتماعی و.... را از اقدامات کمیته حمایتی و هماهنگی برشمردند.

سپس سرکار خانم کاظمی کارشناس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به اهم فعالیت های انجام شده در حوزه حقوق کودک پرداختند . ایشان با اشاره به  برگزاری دومین جلسه کمیته پایش و ارزیابی به  اقدامات صورت گرفته توسط  معاونت بهداشتی در حوزه حقوق کودک به شرح ذیل ارائه نمودند.-اجرای برنامه غربالگری تکامل کودکان اجرای برنامه مراقبت در منزل نوزادان پر خطر اجرای بسته خدمتی جدید سلامت کودکان با توجه به سیاست های سازمان جهانی بهداشت برای کودکان سالم و بیمار اجرای مداخلات کاهش مرگ های قابل پیشگیری کودکان زیر 5 سال- توزیع کتاب با موضوع آسیب های قابل پیشگیری به کودکان شرکت کننده در بزرگداشت هفته کودک  - برگزاری جلسات آموزشی پیشگیری از سوانح و حوادث و.........

در ادامه سرکار خانم امینی کارشناس دفتر حمایت از خانواده در خصوص شرح وظایف دفتر حمایت از زنان و کودکان دادگستری مطالبی را بیان نمودند

 
 
تعداد بازدید: 41
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal